Haber

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye’de Ahmet Sarıkurt Camii’nin açılışını yaptı

İnsan Hakları ve Özgürlükler (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından yaptırılan Ahmet Sarıkurt Camii, Suriye’nin kuzeyinde sivillerin yaşadığı Azez ilçesinin güneyindeki İhtimlat beldesindeki briket evlerin çevresinde ibadete açıldı.

Suriye’nin birçok noktasında insani yardım faaliyetleri yürüten İHH, Türkiye-Suriye sınırında terörden arındırılmış bölgelerde Müslümanlar için cami ve medreseler inşa etmeye devam ediyor.

Vakfın İhtimlat ilçesinde hayırseverlerin yardımlarıyla yaptırdığı Ahmet Sarıkurt Mescidi’nin açılış töreninde dualar okundu, kurbanlar kesildi ve kurdeleler kesildi.

Beldedeki briket evlerin etrafına inşa edilen caminin açılışına bölge ileri gelenleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

İHH Teşkilatı Genel Başkan Vekili Ahmet Göksun, “Öncelikle Ahmet (Sarıkurt) kardeşimizi rahmetle anıyor, mekanın cennet olsun. Vakfımızın kuruluşunda büyük emekleri vardı. Destek veren herkesten Allah razı olsun.” söz konusu.

İHH Mütevelli Heyeti Üyesi ve Denetleme Kurulu Başkanı Muhammet Hanefi Kutluoğlu, “Ahmet kardeşimizin hayatı güzeldi. Kuran’da bir ayet var: ‘Hayırlarda yarışın!’. O hep yaşadı. Bu sloganla hayatını sürdürdü. Hastalıkla imtihan oldu. Onun çizdiği iyilik yolunda ilerlemeye devam edeceğiz. Bu güzel eserde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı.

Ahmet Sarıkurt kimdir?

1960 yılında İstanbul’da doğan Sarıkurt, İslami ilimlerle uğraştı. 12 Eylül 1980 darbesinde tutuklandı. 1992 yılında Bosna Savaşı başlayınca Bosna’ya giderek Müslümanlara insani yardım ulaştırdı.

İHH’nın Libya’da yürüttüğü insani yardım faaliyetlerinde görev aldı. Libya’daki olaylarda çok sayıda yaralının Türkiye’ye getirilerek tedavi edilmesine vesile oldu. Birbirleriyle çatışan ve savaşan kabile ve grupları barıştırarak binlerce insanın hayatına dokundu. İHH Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Sarıkurt 2019 yılında hastalık nedeniyle vefat etti.

haberkoyulhisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu