Haber

Suriye’den sıcak temas sonrası Türkiye açıklaması

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal el Mikdad, dün Moskova’da düzenlenen dörtlü Suriye zirvesinin ardından ilk açıklamayı yaptı.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’ya konuşan Mikdad, Şam’ın Türkiye ile ilişkilerini normalleştirme beklentilerini sıraladı.

“Suriye topraklarındaki yabancı birliklerin varlığı sona ermeden bir sonuca varamayız”Mikdad, Türk askerlerinin Suriye’den çekilmesi kuralını yineledi.

Suriye’nin asıl amacının Türk güçleri de dahil olmak üzere topraklarındaki her türlü yabancı askeri varlığına son vermek olduğunu kaydeden Mikdad, Suriye ile Türkiye’nin ortasında derin bağlar, uzun hedefler, ortak hedefler ve çıkarlar olduğunu ifade ederek, “Geçtiğimiz yıllarda iki ülkedeki iki halkın özlemlerine hizmet etmek için yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, iki ülkenin bu hedeflere ve çıkarlara ulaşmak için Rus ve İranlı dostlarının yardım ve desteğiyle birlikte çalışma fırsatı var. . Bu sadece dilekle ya da sözle olmaz, net ve pratik bir yaklaşım gerekir.”söz konusu.

Suriyeli bakan “Asıl amacımızın Suriye topraklarındaki her türlü yasadışı askeri varlığı sona erdirmek olduğu herkes tarafından anlaşılmıştır. Buna tabii ki Türk güçleri de dahildir ve bu konuda ilerleme kaydedilmeden gerçek bir sonuca ulaşamayacağız. çalışmaya, talep etmeye ve her halükarda çekilmede ısrar etmeye devam edeceğiz.ifadeleri kullandı.

Şam’dan yapılan açıklamada, “Ortak işbirliği ve koordinasyon, güvenlik endişelerini ele almanın, sınırları kontrol etmenin ve Suriye ile Türkiye arasındaki sınır bölgelerinde sürdürülebilir güvenlik ve istikrarı sağlamanın yollarıdır.”söylendi.

Ayrıca, Suriye tarafının Türkiye’den gelen Suriyeli mültecilerin anavatanlarına dönüşleri için işbirliği içinde gerekli tedbirleri almaya hazır olduğu kaydedildi.

habertavas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu